Okolice domu wczasowego Tulipan – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Willa Koliba Muzeum Stylu ZakopiańskiegoMuzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba im. Stanisława Witkiewicza, to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany w latach 1892–1893 według projektu Stanisława Witkiewicza – położony jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. Willa powstała dla ziemianina z Podola – Zygmunta Gnatowskiego, który pierwotnie chciał wznieść prostą góralską chałupę i umieścić w niej swoje zbiory etnograficzne. W 1891 roku powstały szkice Koliby, a została ona zbudowana przez miejscowych górali pod nadzorem Witkiewicza w latach 1892–1893.

 

 

Ostatecznie powstał jednak większy obiekt: we wschodnim skrzydle mieściła się Izba góralska z przeznaczeniem na zbiory etnograficzne, natomiast w piętrowym skrzydle zachodnim, oddzielonym od izby sienią, na parterze znalazły się m.in. salon i sypialnia, a na piętrze druga sypialnia i pokój służącego.

Willa Koliba Muzeum Stylu Zakopiańskiego

 

 

 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. We wnętrzu Willi Koliba można zobaczyć meble i zastawy stołowe w stylu zakopiańskim, który spopularyzował na Podhalu i ujął w teoretyczne „ramy” pod koniec XIX w. Stanisław Witkiewicz (ojciec Witkacego).